Badania pokazują, że wiele młodych kobiet zanim zdecyduje się na pierwszą wizytę u ginekologa, przeżywa rozterki.
Niepotrzebny niepokój
Rozpowszechniane jest bowiem przekonanie, że ukazywanie najintymniejszych części ciała jest bardzo nieprzyjemne i krępujące – to wywołuje stres, wstyd i lęk przed wizytą u lekarza specjalisty.
Całkowicie odbiegające od prawdy, ale niestety dość powszechne jest też przeświadczenie, iż badanie ginekologiczne jest bolesne.
Wszystkie te stereotypy mogą wywodzić się z odległej przeszłości, kiedy nie było takich metod i narzędzi oraz brakowało odpowiedniego podejścia lekarzy specjalistów, jakie dostępne są w obecnych czasach.
Badanie ginekologiczne jest dla wielu kobiet wielkim stresem, którego trudno uniknąć. Ale jest ono konieczne i nie można odwlekać decyzji o wizycie w nieskończoność. Kiedy na pierwszą wizytę? Bardzo istotnym zagadnieniem jest poddawanie się badaniu ginekologicznemu przez młode kobiety.
Pełne obaw i zahamowań pytają one najczęściej kiedy po raz pierwszy powinny udać się do ginekologa. Odpowiadając należy stwierdzić, że jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to nie ma ściśle określonej granicy wiekowej determinującej porę przeprowadzenia badania.
Badanie staje się jednak nieuchronną koniecznością w razie zaistnienia problemów takich jak np.
#objawy zbyt wczesnego dojrzewania, bądź dojrzewanie opóźnione;
#nieregularne, zbyt częste i obfite miesiączki;
#silne, nie ustępujące bóle menstruacyjne;
#bóle w podbrzuszu niezwiązane z fazami cyklu;
#oraz wiele innych.
Po co należy wykonywać badanie ginekologiczne?
Badanie ginekologiczne jest jednym z licznych elementów diagnostyki ciała. Wskazaniem, o którym jednak młode dziewczęta często zapominają, bądź też pomijają w profilaktyce zdrowotnej jest realizacja prewencji, czyli zapobieganie licznym, niekiedy chorobom, które grożą powikłaniami, podczas gdy aktualnie czują się w pełni zdrowe i nic im nie dolega. Dlatego ważne jest systematyczne wykonywanie kontrolnych badań profilaktycznych (w tym cytologia i badanie piersi) realizowanych w stałych odstępach czasu np. co 6-12 miesięcy.
Badania te sprowadzają się do oceny stanu poszczególnych narządów płciowych. Stąd w razie zaistnienia wskazania do poddania się badaniu ginekologicznemu (np. zaburzenie cyklu menstruacyjnego) jest ono absolutną koniecznością.
Rada ginekologa
Badanie jest całkowicie bezbolesne (chyba, że odczuwane dolegliwości związane są z istniejąca już chorobą), przeprowadza się je bardzo szybko, taktownie, z pełnym poszanowaniem dziewczęcego zawstydzenia. Lekarz ginekolog doskonale wie, jak rozmawiać z młodymi kobietami, zrozumie niepokój i nerwowość związaną z „nieznanym”.
Ważne też, aby dziewczęta pamiętały, że na wizytę trzeba się ubrać w coś wygodnego i łatwego do ściągnięcia, a żeby uniknąć skrępowania dodatkowo założyć dłuższą koszulkę lub sweter. Naprawdę nie ma się czego lękać. Badanie ginekologiczne jest naturalnym udziałem wszystkich kobiet, a w ciągu całego dorosłego życia nieodzowne będzie poddanie się badaniom wielokrotnie.
Jak wybrać ginekologa
Pojawienie się dolegliwości zmusza do szukania specjalistycznej pomocy, którą zapewnia lekarz ginekolog. Płeć specjalisty, zwłaszcza w sytuacji możliwości wyboru nie ma większego znaczenia. Liczy się głównie kompetencja zawodowa i umiejętność dotarcia do pacjentki. Dobrym rozwiązaniem może być ginekolog u którego wizytuje Wasza mama siostra czy przyjaciółka one wiedzą czy dany lekarz będzie odpowiedni na wasza pierwszą wizytę!!!!!
Gdzie można wykonać badanie i ile kosztuje? Badania ginekologiczne mogą być wykonywane w przychodniach, gdzie są zupełnie bezpłatne. Lekarze prowadzący gabinety prywatne, mający umowę ze stosowną instytucją nie pobierają honorariów.
Na pewno nie ma się czego bać. Pozdrawiamy.
OdpowiedzUsuń